
Vezmeme to co nejvíc zkrátka, ale úplně krátké to nebude:
Je čtyři měsíce po volbách, nová radniční koalice se zapracovala a sestavila Radu. Poradními orgány Rady jsou její komise, do kterých mají podle platného jednacího řádu být jmenovaní občané „s ohledem na jejich odbornost, fundovanost, informovanost a zkušenosti.“ Členové komise dostávají 1 200 korun měsíčně.
Jak to bylo doteď: každá strana nebo hnutí, které uspělo ve volbách, mělo v každé z komisí aspoň jednoho zástupce.
Jak si myslíme, že je to správně: komise by měly sestávat především z lidí, kteří se v dané oblasti orientují. Každá strana nebo hnutí by měla takové lidi oslovit (z řad veřejnosti i z vlastních řad) a mít v každé komisi aspoň jednoho zástupce. Tím bude zajištěné, že všichni zastupitelé budou mít přehled, o čem komise jednají a jak se můžou do dění v Líšni co nejvíc zapojit.
Jak jsme to udělali: oslovili jsme líšeňskou veřejnost a našli jsme ideální kandidáty do každé komise. Někteří za nás kandidovali ve volbách, někteří ne. Zveřejnili jsme krátké medailonky, který dokládájí odbornost každého kandidáta, a předložili je Radě, aby je posoudila.
Jak to vidí pan starosta: ale to je jedno. Pan starosta a Rada se protentokrát rozhodli, že na odbornost se zase tolik hledět nemusí, a komise sestavili podle politického klíče. Čím víc hlasů ve volbách, tím víc komisařů. Nedává to smysl (výsledek voleb odráží už složení zastupitelstva), ale Rada to udělat může. Na Sousedy vyšlo podle přepočtu samotného pana starosty sedm komisařů, ale pak se to asi zdálo Radě pořád nějak moc, tak nám dala míst pět. (Vítězná líšeňská ČSSD si přidělila míst 22, šest jich ale postoupila svým koaličním partnerům.)
Co už s tím naděláme; jmenovat si komise je v pravomoci Rady. Nemyslíme si, že máme ty nejlepší kandidáty a nezpochybňujeme, že mezi komisaři koaličních stran jsou poctiví lidé, kteří své oblasti rozumějí. Jenže můžeme jenom doufat. Několikrát jsme pana starostu i Radu vyzvali, aby zveřejnili krátký medailonek o odbornost každého člena komisí. Jsou přece placení z peněz všech Líšňáků a měli bychom vědět, kdo za naši městkou část vedení radnice radí. Zatím naše výzvy nepadly na úrodnou půdu.
Proto jsme pana starostu Břetislav Štefan znovu požádali o odpověď na tyto otázky k aktuálnímu obsazení komisí:
1/ Podle jakých kritérií byli členové komisí vybíráni; nemyslíme teď stranický klíč, který dlouhodobě rozporujeme, ale kritéria odbornosti, fundovanosti, informovanost a zkušenosti, jak o nich mluví platný Jednací řád komisí Rady městské části?
2/ Kdy Rada zveřejní krátkou informaci o odborném zázemí všech členů komisí, aby Líšňáci mohli posoudit, kteří jejich spoluobčané placení z veřejných prostředků se budou podílet na rozhodování o naší městské části?
Zatím je dopis bez odezvy, ale budeme se ptát dál. Otevřenost a férovost při nakládání s veřejnými prostředky jsou pro nás důležité a s obsazováním placených veřejných funkcí jako odměnou za stranickou příslušnost nesouhlasíme.